Картріджний магістральний фільтр механічного очищення води являє собою встановлений в розрив трубопроводу корпус з нержавіючої сталі або поліетилену (поліпропілену) високої щільності зі змінним картриджем всередині. Основне призначення магістрального фільтра ― очищення води від механічних домішок з рейтингом фільтрації від 150 до 0.01 мкм. Сучасні магістральні фільтри використовують картриджі в залежності від хімічного складу та типу забруднення вихідної води. Найбільш популярні і часто використовуються механічні картриджі це: картриджі зі спіненого поліпропілену, з поліпропіленової нитки, сітчасті (промивні) і гофровані. Ці фільтри очищають воду від грубих нерозчинних домішок і іржі, щоб насамперед зберегти від зношеності системи водопостачання та сантехніку (змішувачі, душові кабіни тощо) квартири або будинку, а потім здійснити первинну (механічну, грубу) очищення води, вживаної для побутових або харчових цілей. Рейтинг фільтрації, брудоємність, час захисної дії і робоча швидкість потоку залежать від типу картриджа і типорозміру корпусу фільтра. Типорозміри магістральних фільтрів визначаються корисним обсягом змінного картриджа, тому вони розділені за стандартами (дивіться нижче). Магістральні фільтри бувають окремо для гарячої і холодної води, але зараз широке застосування мають самопромивні фільтри в металевих корпусах, які у свою чергу працюють як з холодною водою, так і з гарячою.
Основні види (стандарти) магістральних фільтрів:
фільтри механічної очистки води, стандарт 5" Slim Line (SL), картриджі стандарт 2,5 х 5"
— фільтри механічної очистки води, стандарт 10" Slim Line (SL), картриджі стандарт 2,5 х 10"
— фільтри механічної очистки води, стандарт 10" Big Blue (BB), картриджі стандарт 4,5 х 10"
— фільтри механічної очистки води, стандарт 20" Big Blue (BB), картриджі стандарт 4,5 х 20"
— самопромивні механічні фільтри, картриджі з нержавіючої сталі
Принцип роботи картриджного механічного фільтра:
Принцип роботи фільтрів такого типу дуже простий: вода під тиском надходить в колбу через вхідний отвір (1/2", 3/4", 1") у корпус колби, в якій вже встановлений фільтр механічного очищення (поліпропілен, поліамід, промивні картриджі і тд.). Далі вода проходить (продавлюється) крізь фільтр зовні усередину і виходить через друге (вихідне) отвір (1/2", 3/4", 1"), рухаючись далі по розведенню водопроводу (дивіться зображення).
Таким чином, всі механічні забруднення затримуються волокнами (сіткою) картриджів і залишаються в них до його заміни або промивання, також частина забруднень осідає на дні склянки фільтра. Чим менше пористість картриджа, тим менших розмірів будуть затримуватися домішки і тим більше їх буде затримано. Відповідно такий картридж буде швидше забиватися і його потрібно частіше міняти (чистити), також він буде більше знижувати тиск. На вході у водопровідній магістралі рекомендовано ставити картриджі пористістю 5 – 20 мкм. Це оптимальна пористість, при якій затримуються основні механічні забруднення (іржа, бруд з труб, мул, окалина і тд.) і при цьому тиск падає незначно (0.1 – 0.3 атмосфери).
Широке застосування картриджні магістральні фільтри механічної очистки води знайшли у водопідготовці в якості початкових ступенів механічної або спеціального очищення, або фінішних ступенів сорбційної тонкої доочищення. Різноманітність картриджів для магістральних фільтрів очищення води дозволяє реалізувати численні завдання по селективному або комплексного видалення з води механічних домішок, хлору і хлорорганічних сполук, пестицидів, отрутохімікатів, корекції рН, видалення окисленого або розчиненого заліза, зм'якшенню, зниження мінерального складу, видалення нітратів, видалення вуглеводнів і сірководню. Все залежить від складу, обсягу, специфіки та властивостей фільтруючого матеріалу картриджа. Але потрібно пам'ятати і враховувати при виборі, що картриджні фільтри очищення води не здатні замінити в будинку або квартирі засипні фільтруючі установки через незначний обсяг і брудоємності матеріалу, значних проскоковых концентрацій домішок при перевищенні рекомендованих швидкостей фільтрації, відсутності можливості відновлення властивостей матеріалу після вичерпання ресурсу, обмеженого часу захисної дії і швидкості фільтрації.
Наявність магістрального фільтра в будинку або квартирі збереже життя водопровідних трубах, продовжить термін служби систем автономного опалення. Крім того, за допомогою магістрального фільтра довше служать побутові прилади, такі як пральні і посудомийні машини, бойлери, так як основною причиною передчасного виходу з ладу цих приладів є механічно забруднена й дуже жорстка вода.
Чиста вода потрібна людині не тільки для пиття. Людина повинна вмиватися чистою водою, чистою водою слід мити посуд, в чистій воді прати білизну і т. д. Особливо якщо в будинку є маленькі діти, то проблема чистої водопровідної води стоїть надзвичайно гостро, адже діти легко можуть проковтнути достатню кількість брудного водопровідної води, усіма її бактеріями і вірусами. Крім того, магістральні фільтри здійснюють первинну очистку води у водопроводі, після них очищення, вироблена іншими фільтрами, будь то проточний або обрантоосмотический тип фільтра, відбувається набагато ефективніше.