Іонообмінні смоли широко застосовуються в фільтрах систем очищення води заміських будинків, котеджів, дачних ділянок. Найбільшого поширення ця фільтрувальне середовище отримала в кінці минулого століття. Зовні іонообмінна смола схожа на скупчення маленьких кульок, діаметр яких не перевищує міліметра. Матеріал для виготовлення цих кульок – спеціальні полімери. Якщо незнайомий з таким видом середовищ людина подивиться на смолу, то він зможе легко сплутати її з риб'ячою ікрою. Але насправді перед ним постане матеріал, який має унікальне і корисне властивість. Смола для фільтра може затримувати іони різних домішок (починаючи від металів і закінчуючи солями жорсткості), змінюючи їх на безпечні і нешкідливі іони інших речовин. Тобто, відбувається обмін іонами. Цей процес і дав назву фільтруючої середовищі – іонообмінна смола.
Іонообмінна смола - найбільш ефективний матеріал для пом'якшення води, як в побутовому, так і в промисловому застосуванні. Іонообмінні смоли – нерозчинні поліелектроліти, натурального або штучного походження, які застосовуються для пом'якшення, демінералізації і обескремнивания води.
Основа будь-якого іонообмінника - каркас (матриця), на якій розташовується позитивний і негативний заряд, а також рухомі протівоіони, які компенсують своїми зарядами загальний заряд каркаса і можуть стехіометрично обмінюватися на іони того ж заряду, які містяться у водному розчині.
Фильтры с ионообменной смолой применяются для удаления солей жесткости или умягчения воды. В таких фильтрах ионы магния и кальция заменяются безвредными ионами натрия, а в качестве регенерационной жидкости, восстанавливающей рабочую ионообменную емкость смолы используется концентрированный раствор поваренной соли.
Также фильтры с ионообменной смолой могут применяться для удаления железа, марганца и прочих элементов, но применяемая в них смола будет стоить дороже из-за своей «универсальности».